Masážní pistole Bodysonic: Pomocník pro rehabilitaci i regeneraci

CNN logo

Na první pohled vypadají jako malá vrtačka. Masážní pistole dnes přitom představují nejdiskutovanější nástroj pro svalovou regeneraci. Za jejich popularizací stojí zejména hvězdy atletického nebe a virály na Instagramu ukazující, jak se efekt nárazů a otřesů vyvolaný masážní hlavicí projeví na povrchu kůže.

Zatímco si však celebrity mohou vybírat z nespočtu značek dle libosti, mezi těmito revolučními produkty a běžnými smrtelníky se nachází propast. Řadě zájemců proto v hlavě hlodá otázka: vyplatí se pořízení těchto zařízení?

K čemu masážní pistole slouží?

Tento typ masáže spočívá ve v dávkovaném vysílání tlaku do svalové tkáně během oscilace masážní hlavice. Dříve se v masérství pro dosažení shodného efektu využívali zejména série lehkých úderů rukou či zápěstí na cílový sval. Masážní pistole přitom poskytují sportovcům stejné přínosy z pohodlí (a bez pravidelných výdajů za masážní procedury).

Přestože pěnové válečky a další miofaciální masážní pomocníci dosahují podobného výsledku, masážní pistole dovedou s nadstandardní účinností a přesností zacílit na problematickou oblast. Poskytují tak snadné řešení zdravotních potíží pro všechny, jimž se masážní válečky jeví jako příliš nepohodlné, nepraktické či náročné na používání.

Od perkusivní terapie nelze očekávat naprostou eliminaci svalové bolesti. Tato procedura alespoň však dovede zvýšit průtok krve do specifické svalové oblasti, a tím zmírnit záněty a svalové napětí, stejně jako zbavit svalových uzlů po náročném tréninku. 

 

Opravdu technologie masážních pistolí funguje?

S rostoucí popularitou perkusivní terapie odhaluje čím dál více studií její přínosy i potenciální nedostatky. Výzkum provedený roku 2014 naznačuje, že terapie vibracemi a masáže (obě procedury představují součást perkusivní terapie) mohou stejně efektivně pomáhat v prevenci zpožděné svalové bolestivosti (DOMS). Chrání tedy fyzicky aktivní jedince před návaly svalové bolesti a napětí v průběhu „kritických“ 24 až 72 hodin po intenzivním tréninku.

Švédská masážní technika s názvem „tapotement“, založená na stejném principu (pouze bez tohoto speciálního vybavení) se rovněž ukázala jako účinná pro zvýšení celkové pohyblivosti a výkonnosti v atletických disciplínách, a to již při pětiminutové aplikaci.

Benefity masážních pistolí potvrzuje mnoho neoficiálních důkazů. Například za vývojem stojí chiropraktik Jason S. Werland, který potřeboval po nehodě na motocyklu zařízení na pomoc při rehabilitaci. Výsledkem jeho snah byl masážní přístroj se schopností zmírnit bolesti díky vysoké frekvenci a amplitudy. Podle Werlanda pozitivní účinky potvrdili i další zdravotníci.

„Desítky lékařů, fyzioterapeutů a chiropraktiků po celém světě tvrdí, že toto zařízení mění jejich zaběhnuté způsoby rehabilitace,“ prohlašuje.

Fyzioterapeut a spoluzakladatel kliniky Bespoke Treatments nejenže považuje přístroj za přínosný, ale rovnou ho označuje za „nositele revoluce v oblasti rehabilitace a sportovního výkonu“.

Lze nalézt cenově dostupné masážní pistole?

Lze nalézt cenově dostupné masážní pistole? Jak již bylo zmíněno, na trhu naleznete přístroje různé cenové kategorie. V současnosti se masážní přístroje vyskytují na českém trhu v cenové relaci od 2.990 Kč do 12 990 Kč.

I když jde v mnoha případech o velmi podobný design výrobku, důležité je co se nachází uvnitř. Neznačkové přístroje jsou sice levnější, ale díky nízké amplitudě je jejich použití téměř neznatelné. Dále je potřeba dát pozor na typ motoru a řídícího čipu.

Levné modely používají starší, tzv. Brush - kartáčový motor, který je sice levnější, ale má také omezenou životnost cca 1000 cyklu. Zatímco moderní tzv Brushless - bezkartáčové motory mají dlouhou životnost, lineární průběh točivého momentu a jsou nesrovnatelně tišší. Stejné platí o řídícím čipu, kvalitní čip přináší lepší řízení rázů a kvalitnější masáž.

Doporučujeme se při výběru soustředit také na kapacitu baterie. Nechcete přeci po každé masáži nabíjet.

CNN logo

Zdroj: cnn.com

Zpět do obchodu